Evden Eve Nakliyat Rehberi

Evden eve nakliyat yapmak isteyenlere yol gösteren bir nakliyat rehberi oluşturmak istedik. Bu rehberi inceleyerek fiyat harici nelere dikkat etmeniz gerektiğini, en sorunsuz şekilde nasıl bu işi çözebileceğinizi tecrübelerimizden yola çıkarak paylaşmak istedik.

Yeni eve herhangi bir nedenle taşınmaya karar verdiğinizde sizi muhtemelen en çok düşündürecek olan şey onca eşyanın taşınması konusudur. Aslına bakarsanız bu konuda hizmet veren binlerce nakliyat firması vardır. Bunlardan bazıları işini gerçekten profesyonel bir şekilde yaparken bazen işi bilmeyen kişi ve firmalara da denk gelebilirsiniz. Eşya taşıma dikkat ve özen gerektiren bir iştir çünkü taşıma esnasında eşyalarınızın kırılmasını, çizilmesini ve darbe nedeniyle ezilmesini hiçbirimiz istemeyiz. Bu yüzden size şunlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

1. Sadece fiyat odaklı olmayın

Elbetteki hiçbirimiz bir mal veya hizmete gereğinden fazla para ödemek istemeyiz. Ancak sadece evden eve nakliyat hizmeti ararken değil hangi hizmeti alacak olursanız olun sadece fiyat odaklı araştırma yapmak sizin çoğu zaman zararınıza olacaktır. Her zaman olmasa da çoğu zaman kaliteyi ucuza alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Fiyat odaklı araştırma yaparak bulduğunuz nakliyat firmaları muhtemelen dolap, gardrop gibi eşyalarını demonte etmeyecek, hassas eşyalarını paketlemeyecek ve çalışırken özen göstermeyecektir. Bunun sonucunda 200-300 lira kar elde ettiğinizi düşünrken eşyalarınızın zarar görme olasılığı da artacaktır.

2. Demontaj & montaj hizmeti

Gardırop ve dolap gibi demonte edilebilecek eşyaların sökülmeden taşınması demek taşırken duvarlara ve merdiven korkuluklarına çarpa çarpa gitmesi demektir. Bunun da ne demek olduğunu hepimiz tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle fiyat araştırması yaparken özellikle demontaj ve montaj hizmeti olup olmadığını mutlaka sorun.

3. Paketleme

Hassas eşyaların streç film ve karton kolilerle paketlenmesi taşıma esnasında meydana gelebilecek kirlenme ve çizilme gibi sorunları büyük ölçüde engelleyecektir. Mesela bir baza yatağını karton koliye sığdıramayabilirsiniz ancak bunu streçleyerek toz pislik bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Yada bir televizyonu paketlemeden taşımak, taşıma esnasında kırılmasına ve taşıma maliyetinin 2 katı paranın cebinizden çıkmasına sebep olabilir.

4. Asansörlü aracı var mı?

Özellikle asansörün olmadığı eski binalarda bu çok önemli bir kriterdir. Taşıma esnasında en çok hasar merdivenlerden inip çıkarken meydana gelir. Asansörün olmadığı veya asansörün eşya taşımaya uygun olmadığı durumlarda asansörlü nakliyat yapan firmaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Ancak yeni yapılan binalarda asansör zorunlu olduğu için asansörlü araç illaki şart değildir. Bunun kararını kendiniz vererek gereksiz maliyetlerden de kaçınabilirsiniz.

5. Firmanın geçmişine bakın

Nakliyat hizmetinde tecrübe ve yaptığı işin arkasında durma çok önemlidir. Bu nedenle uzun süredir nakliyat hizmeti veren firmalarla çalışmanız olumsuz durumla karşılaşsanız bile büyük ihtimalle sorun olmayacaktır. Çünkü 10 yıllık bir nakliyat firması ile 6 aylık bir firma aynı hizmeti veremez.

6. Referanslarına bakın

Firmanın web sitesine girin ve referanslarına bakın. Web sitesinde yazmıyorsa telefonla sorabilirsiniz. Web sitesi yoksa uzak durun.

7. Şikayetlere bakın

Evden eve nakliyat yapan firmalar hakkında internette bir çok şikayet vardır. Bunun için öncelikle sikayetvar.com’a bakabilirsiniz.